BNNT [PL]

BNNT jest jednym z projektów audioperformatywnych Konrada Smoleńskiego, w którym na perkusji towarzyszy mu Daniel Szwed ( m.in. Woody Alien / Mothra ). Artyści w tym projekcie równorzędnie traktują dźwięk jak i wizualną formę wystąpienia. Niezwykle mięsista i skompresowana gra Daniela, przypominająca wymierzanie ciosów perkusji, spotyka się ze zmasowanym atakiem przesterowanego dźwięku wydobywanego z barytonowej gitaro-rakiety. Czterostrunowy instrument zbudowany przez Konrada jest zeskalowaną kopią pocisku powietrze-ziemia, a jego konstrukcja pozwala na uzyskanie stereofonicznego dźwięku. Obecnie grupa występuje zarówno w formie scenicznej jak i prowadzi swoje ataki soniczne w przestrzeniach miejskich pod nazwą SoundBombingu.

www.bnnt.pl

www.bnnt.bandcamp.com

Deathcats [EST]

Deathcats to trzyosobowy żeński rockowy  band z Estonii. Grupa grała dotychczas ze znanymi lokalnymi zespołami takimi jak Nevesis, Pedigree, Talbot, Vennaskond, Tolmunud Mesipuu. Wpływy muzyczne to głównie grunge początku lat 90tych i rock’n’roll z odrobiną bluesowych brzmień. Deathcats to: Kiina – perkusja, wokal, Luka – gitara, wokal, Kristi – bas.

www.soundcloud.com/deathcats

Kaido Kirikmäe [EST]

Kaido Kirikmäe to estoński kompozytor muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Zaczynał jako psychodeliczny punk- rockowiec, artysta i tekściarz. Od połowy lat 90-tych KirikmŠe skupia się na muzyce eksperymentalnej. Jego kompozycje muzyczne to balansowanie na skraju dźwiękowego obrazu inspirowane naturą i prawami przyrody. Wykonuje swoje utwory przy użyciu akustycznych instrumentów oraz looperów. Kaido Kirikmäe występował w Estonii, na Litwie, Łotwie, w Rosji, Polsce, Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech, w Rumunii, Islandii i Wielkiej Brytanii.

www.soundcloud.com/kaidokirikmae

Kakaxa [UA]

Zespół Kakaxa został założony w 2011 roku. Skład zespołu to trzech muzyków: Kostjuk Sergij, Perwak Myhajlo oraz Lewina Marija.  Kierunki działalności zespołu są bardzo zróżnicowane, trudno je przypisać do konkretnego gatunku. Ich muzyka jest połączeniem eksperymentalnych, elektronicznych rytmów z elementami jazzowymi. Kakaxa jest zespołem młodym, aktywnym, chętnym do działania i pracowania nad swoimi umiejętnościami. Grupa pragnie prezentować swoją muzykę zarówno na scenach ukraińskich i europejskich.

www.soundcloud.com/kakaxa-1

Napszykłat [PL]

Duet pracujący w Poznaniu to Robert Piernikowski i Marek Karolczyk. Ich muzyka balansuje na granicy eksperymentalnej elektroniki, noise’u, post dubstepu oraz hiphopu a teksty i głos Piernikowskiego to jakby świat za szybą – sam w sobie. Napszykłat nie zważając na otoczenie wytyczył sobie indywidualną ścieżkę, wyrobił swój oryginalny język muzyczny, dzięki czemu stał się jednym z najciekawszych zjawisk we współczesnej polskiej muzyce, co docenione zostało zagranicą i zaowocowało licznymi koncertami m.in na festiwalach takich jak Unsound Festival w Nowym Jorku, Primavera Festival w Barcelonie. Ostatnie wydawnictwo “Kultur Shock” (2011), na którym wystąpił gościnnie MC Dälek, zebrało rewelacyjne recenzje.

www.napszyklat.bandcamp.com

Perkalabski Prydatky [UA]

Perkalabski Prydatky to projekt na granicy pastiszu, będący zabawową wersją ukraińskiej kapeli Perkalaba. Ich utwory powstają wbrew często przyjętym zasadom. Zachwycają  rytmem i ruchem, oraz szczerością wypowiedzi artystycznej.Oscylują miedzy punkiem ska a folkiem. Oferują słuchaczom szaleńczy taniec zamiast estetycznych dociekań.

Plum [PL]

Grupę Plum założyli bracia, Rafał i Marcin Piekoszewscy w 1999 roku, w Stargardzie Szczecińskim. Muzykę cechuje bezkompromisowe brzmienie, energia i wrażliwość kompozycyjna oraz dojrzałe, rozbudowane utwory w lekko melancholijnym klimacie. Całość uzupełniają pełne refleksji i klaustrofobicznego napięcia teksty. Prasa często porównywała ich twórczość do Sonic Youth,  Jesus Lizard, Girls vs Boys. Dotychczas nagrali trzy albumy i zagrali dziesiątki koncertów w Polsce, Czechach, Niemczech i Anglii.

www.myspace.com/likeplum

Semantik Punk [PL]

Semantik Punk wyznacza nowe obszary funkcjonowania i znaczenia dla słowa „punk” AD 2012. To już nie tylko kontestacja utartych muzycznych i językowych form ekspresji, ale również formuły funkcjonowania artysty. To performance manifestujący wyjście poza ograniczenia: skończonego języka, przywiązania do nazw, praw rynku. A wszystko to jest dziełem chłopaków znanych kiedyś jako Moja Adrenalina -  grupy uznawanej za jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sceny gitarowej ostatnich lat. Ten jedyny w swoim rodzaju performance w postaci zmiany nazwy nastąpił przy okazji wydania nagranej w Los Angeles z legendarnym producentem Rossem Robinsonem (min.The Cure, At The Drive In, Sepultura) płyty pod tytułem: „abcdefghijklmnoprstuwxyz”.

Ten – dla krytyków – album  łamigłówka przynosi porcje avangardowej formy muzycznej i tekstowej podanej pod niemalże piosenkową postacią. To 47 minut niczym nie skrępowanej ekspresji, bez wątpienia wyprzedzającej swój czas.

Sami muzycy mówią tak:  „Semantik Punk to krzyk o niewypowiadalnym. Przemoc skierowana w pustkę. To przemoc która rodzi miłość.”

www.youtube.com/user/semantikpunk

Tolmunud Mesipuu [EST]

Tolmunud Mesipuu założone w  2005 przez Andera Rootsa (gitara), Lauri Pajos (perkusja) i Heiki Lepist (bas) w Tartu w Estonii. Mesipuu to świetny band koncertowy, energetyczny i hipnotyzujący. Najdalsze i najbardziej egzotyczne doświadczenie koncertowe grupa miała grając w pobliżu moskiewskiego Kremla. Muzykę Tolmunud Mesipuu można opisać jako mieszankę psychodeli i awangardy post-rocka, punka i grunge’u oraz acid- country.

www.tolmunudmesipuu.bandcamp.com

Woody Alien [PL]

Woody Alien to duet założony przez  Marcina Piekoszewskiego w 2000 roku w Stargardzie Szczecińskim. Woody Alien w basowo-perkusyjnych kompozycjach dociera w okolice, gdzie jazz-core spotyka się z surowym noise’m. Sporo tutaj punkowego zacięcia, rytmicznych kanonad punktowanych surowym, ale czasami i melodyjnym wokalem. Największym atutem zespołu jest wierność wypracowanemu brzmieniu i potężna dawka spontanicznej energii tryskającej z basowo-perkusyjnego walca, którą Woody Alien stara się z minimalistycznej konwencji wycisnąć do ostatniej kropli.

www.woodyalien.bandcamp.com

Zapaska [UA]

Zapaska to elektro-akustyczny duet (Ianina Shpachynska i Pavlo Nechytajlo) oscylujący wokół brzmień indie-popowych. Dwoje wykonawców tworzy dźwięki przy pomocy tradycyjnych instrumentów i elektroniki. W ich muzyce, opartej głównie na ukraińskiej melodyce, można odnaleźć także wpływy rocka, hip-hopu i folktroniki.
Od momentu powstania, czyli od roku 2009 Zapaska nagrała dwie epki: Lanka (2010, wydany własnym sumptem), a Translitom (2011, Waves XXX). Duet koncertował zarówno na Ukrainie i za granicą (jesień 2011, luty 2012 – wspólna trasa z słowackim duetem Longital). Zapaska ulega ciągłej zmianie, wzbogacając swoje brzmienie, a występy duetu często przekraczają oczekiwania tej części publiczności, która kojarzy ich wyłącznie z dokonań studyjnych. Mimo wszystkich zmian, to, co pozostaje stabilne w Zapasce, to krystaliczna i autentyczna fuzja dźwięków.

www.soundcloud.com/zapaska